Nové lodžie
Vyššia úroveň bývania

Zvýšiť úroveň bývania a priniesť novú kvalitu do bytu v desaťročia starej bytovke nie je úplne jednoduchá vec. Renovácia, zateplenie a podobné bežné práce samozrejme prinesú zlepšenie, ale nie je to niečo úplne nové. Nepribudnú nové možnosti, úžitkovú plochu bytu nezväčšíte, jednoducho nemôžete mať niečo, čo nebolo vybudované pri stavbe bytového domu. Alebo… ?

Prístavba novej lodžie, čo to znamená?

Znamená to, že aj byty, ktoré pôvodne nemali balkón, či lodžiu ju môžu mať! Viete si predstaviť ten pocit, keď ste desiatky rokov mali v izbe iba okno a zrazu môžete otvoriť dvere a vyjsť na svoju lodžiu? A nie len akúsi „plošinku“, kde sa nedá ani posadiť, ale reálny priestor na spoločné posedenia hoci aj štvorčlennej rodiny. 

Túto výhodu si ale môžu užívať aj majitelia bytov, ktoré balkóny mali. Je totiž možné ich rekonštrukciu riešiť tak, že staré konštrukcie sa odstránia a na ich miesto sa inštalujú nové, podstatne priestrannejšie lodžie. Ukážme si to bližšie na konkrétnom príklade rekonštrukcie BD Humenská 6,8 v Košiciach.


V tomto prípade išlo o prestavbu 56 kusov a dostavbu 16 ks nových lodžií osem poschodového bytového domu. Pôvodné balkóny boli malé, v rozmere 0,8 x 3,5 m. Po zateplení by ľudia  prišli ešte o 16 cm šírky (hrúbka izolantu) na nevyhovujúcich približne 0,64 m. Naproti tomu rozmer všetkých novo osadených lodžií je 1,35 x 3,5 m, teda sú viac ako 2 krát širšie. Z 2,24m2 sme urobili takmer 5 štvorákov pre každý byt. A to je rozdiel ktorý už naozaj cítite.

Ako to prebieha?

Prvou fázou je samozrejme demontáž pôvodných balkónov, ak sa na objekte nejaké nachádzajú. To je v našich končinách dosť nezvyčajné a táto činnosť býva zdrojom záujmu a častých otázok okoloidúcich. Medzitým sú v betonárni vyrobené nové lodžie – prefabrikáty, ktoré sú navážané na stavbu. Žeriavom sú postupne, panel po paneli, osadzované a kotvené. Môže to vyzerať náročne, ale v skutočnosti táto fáza ide už celkom rýchlo. Je to ako veľká skladačka. Stĺpec lodžií podopierajú 2 nohy, ktoré sú uchytené a opreté o základ obvodových múrov. To znamená, že nezaberajú plochu pozemku pod lodžiami, čo je nezanedbateľné plus pri vybavovaní povolení. Jednoducho povedané, lodžie sa opierajú o pôvodný základ BD a „visia“ uchytené do jeho stien. Súčasťou prestavby je samozrejme aj vybúranie otvorov na nové balkónové dvere a výmena okien vrátane vnútorných vysprávok, s čím môže súvisieť aj zmena umiestnenia radiátora ak by prekážal v inštalácii nových dverí.

Ako plus k novému priestoru môžeme prirátať aj prakticky bezúdržbovosť prefabrikovaných lodžií, ktoré majú teoreticky väčšiu životnosť, ako má  pred sebou pôvodný panelák na ktorý sú montované. Taktiež variabilitu použitého zábradlia, možného presklenia, či farebného prevedenia.

Ďalšie benefity

A prístavba nových lodžií prináša aj ďalšiu zaujímavú vec, ktorú si málokto zo začiatku uvedomí. Zväčšením/prístavbou lodžie sa totiž zväčšuje úžitková plocha bytu. A to so sebou prináša nielen vyšší komfort, ale zároveň to aj reálne zvyšuje cenu bytu (napríklad pri následnom predaji). Ide teda skôr o investíciu ako náklad. Vo výsledku to znamená, že keď cenu prístavby ponížime a nárast hodnoty, tak nám ostane suma, ktorú nás nové lodžie naozaj stoja. Prirátajme k tomu  možné financovanie s 0% úrokom a cena sa, vzhľadom na infláciu, ešte o niečo zníži. Prevedené do praxe, je to položka, ktorá je v konečnom dôsledku splácaná z Fondu opráv bytového domu, rovnako ako bežná sanácia lodžií, či zateplenie, oprava strechy a podobne.

A čo cena? 

V skutočnosti, zodpovedné a zmysluplné financovanie a vnímanie hodnoty je jeden z kľúčových parametrov realizácie diela.

Cena pre konkrétny BD samozrejme závisí od náročnosti realizácie a konkrétneho zvoleného variantu. Iná bude pre panelový, či tehlový dom, 10 poschodový, či 2 poschodový. Závisí tiež od vybraného typu zábradlia, povrchovej úpravy a podobne. Orientačne však môžeme povedať, že sa pohybuje niekde v rozsahu 5.000-10.000 € za lodžiu.

Toľko teda montované betónové lodžie. Sú však aj iné technické riešenia prístavby lodžií, či balkónov. Napríklad s klasicky murovanými bočnými stenami, či štandardne betónovanými. Prípadne môžu byť balkóny oceľovej konštrukcie a zavesené na fasáde. Aj s týmito konštrukciami máme praktické skúsenosti, takže vlastne je len na vás a projekčnom riešení, ako budú nové lodžie, balkóny na vašom dome vyzerať.


Ale viete čo je tým najpodstatnejším, najdôležitejším predpokladom realizácie takejto obnovy? Je ním záujem obyvateľov, spoločný zámer dosiahnutia novej úrovne bývania. O všetko ostatné sa už vieme postarať my.

+3m2 ÚŽITKOVEJ PLOCHY BYTU +3m2 ÚŽITKOVEJ PLOCHY BYTU
5% NAVÝŠENIE HODNOTY BYTU 5% NAVÝŠENIE HODNOTY BYTU

Prehľadný pracovný postup pre vašu spokojnosť

1. NÁVRH KOMPLEXNÉHO RIEŠENIA

1. NÁVRH KOMPLEXNÉHO RIEŠENIA

Začíname analýzou súčasného stavu, pokračujeme návrhom technického a finančného zabezpečenia realizácie.

Veríme, že kvalitná príprava je najlepší základ každej realizácie.
2. výber optimálneho financovania

2. výber optimálneho financovania

Pre čo najprijateľnejší finančný dopad pre vás zvolíme najvhodnejšiu kombináciu finančných zdrojov.

Úspechom nie je vybrať najlacnejšieho zhotoviteľa, ale najvýhodnejšie riešenie.
3. profesionálna realizácia so zárukou

3. profesionálna realizácia so zárukou

Skúsenosti, inovácie a silu partnerov využívame v prospech našich zákazníkov, napr. vo forme priamej záruky.

Cieľom našej práce je, aby sa vám u vás lepšie žilo.

Pracujeme, aby sa vám lepšie žilo

ADRESA

Rastislavova 104, 040 01 Košice (vstup cez Južnú triedu 121)

+421 918 800 880
bkomplex@bkomplex.sk

Radi aj vám pripravíme
ponuku ušitú na mieru:

  select sipka

  arrow
  • GABRIEL HORŇÁK
   konateľ

   +421 905 753 573
   hornak@bkomplex.sk

  • MARIÁN DORIČ
   obchod, marketing

   +421 918 800 880
   doric@bkomplex.sk

  • DUŠAN KAMENSKÝ
   rozpočty a komunikácia

   +421 917 833 857
   rozpocty@bkomplex.sk

  Cookies

  Zotrvaním na web stránke súhlasíte s používaním Cookies.

  Súhlasím
  Viac Informácií